ציפוי חרסינה לשיניים: חיוך מושלם

ציפוי חרסינה נועד לתת פתרון אסתטי על מנת לשפר את מראה השיניים והחיוך של המטופל.
בדרך כלל, הליך ציפוי השיניים מתאים למטופלים מעל גיל 18 שסיימו את תהליך הגדילה. כמובן שיש מקרים יוצאי דופן שטיפול זה מתבצע גם אצל מתבגרים, אך אלה נדרשים להחליף את הציפוי כעבור מספר שנים, בסיום הגדילה.

 

המטופל הפוטנציאלי להליך ציפוי שיניים בחרסינה?

ציפויי חרסינה מתאימים לאנשים בעלי בעיה אסתטית בשיניים הנובעת מצורה, צבע, פגם בשיניים או בחיוך. מדובר על פגמים בזגוגית השן, שברים בלהבי השיניים, קו חיוך שאינו הרמוני, מרווחים בין שיניים (Diastema), שיניים קטנות במיוחד (Microdontia), צבע בעייתי שאינו מגיב לטיפולי הלבנה ועוד.


אילו סוגי ציפויים קיימים?

קיימים שני סוגים עיקריים של ציפויי חרסינה. הסוג הראשון הינו Laminate Veneers. ציפוי זה עשוי מחרסינה ונבנה על ידי טכנאי אומן. ציפוי זה מותאם בצורה ובצבע, כדי ליצור מראה אחיד עם השיניים הסמוכות לזו הבעייתית. כדי להתאים ציפוי זה לשן, אמנם יש להסיר חלק מחומר השן, אך התוצאות האסתטיות של הטיפול נחשבות למעולות.

הסוג השני הוא Lumeneers®: מדובר על ציפוי דק מאוד שמיוצר במפעל. יתרונו של ציפוי זה בכך שהוא מאפשר ציפוי ללא הסרה של חומר שן, מאידך, חסרונו הוא בתוצאה אסתטית מוגבלת מאוד. בציפוי זה, אין יכולת להתאים את הצבע וה"אופי" של הציפוי לשיניים הסמוכות לזו הבעייתית ולכן יש צורך בציפוי של כלל השיניים בקשת. מכאן גם העלויות הגבוהות של הטיפול.

באילו מקרים ציפוי חרסינה אינו מתאים לפתרון בעיות אסתטיות בחלל הפה?

הציפוי אינו מתאים במצבים של הרס נרחב של כותרת השן (כתוצאה מחבלה או מעששת), במצבים שבהם קיימת רמת פעילות גבוהה של עששת וכן, במצבים בהם המטופל אינו שומר על ניקיון נאות של חלל הפה. גם במקרים מסוימים של שחיקת שיניים ומצבי סגר שונים - לא יתאפשר ביצוע ציפוי חרסינה.

כיצד מכינים את חלל הפה והשיניים, לטיפול ציפוי השן?

הדבר החשוב ביותר, טרם ניגשים להליך, הוא אבחון המקרה הספציפי והחלטה על תכנית הטיפול המתאימה. באופן עקרוני, ציפויי חרסינה מוגדרים כטיפול "שמרני", מכיוון שבדרך כלל ההכנה של השן לטיפול האסתטי היא מינימלית: יש צורך בהסרה של פחות ממילימטר ורק באזור הקדמי של השן.

האם ניתן לטפל באופן ממוקד בשיניים בעייתיות או שיש צורך בטיפול כוללני?

הבחירה לטפל באמצעות ציפויי חרסינה מסוג: Laminate Veneer מאפשרת לבצע טיפול גם בשן בודדת. הטכנאי האומן בונה את הציפוי מחרסינה במטרה לחקות את הטבע. בשיטת Lumeneers ®, עקב המוגבלות האסתטית של ציפויים אלה, יש צורך לבצע ציפויים בקשת שלמה, דבר המייקר מאוד את הטיפול ואף מקנה תוצאה אסתטית מוגבלת מאוד.

כיצד מתבצע הטיפול, מבחינה טכנית?

לאחר בדיקה ולאחר קביעת תכנית הטיפול הנכונה, מבצעים הדמיה (באמצעות גילוף בשעווה של השיניים) עד לקבלת התוצאה הרצויה. בדרך כלל, ניתן לבצע את ההדמיה גם בפה המטופל. בשלב השני, מבצעים את ההכנות להליך בשיניים עצמן תחת הרדמה מקומית. לאחר מכן, לוקחים מטבעים של השיניים ומכסים את השיניים בציפויים זמניים הנעשים על סמך ההדמיה שבוצעה בשעווה. בשלב השלישי, מדביקים את הציפויים בפה המטופל. ברוב המקרים, יצטרך המטופל להגיע לטכנאי להתאמת הצבע והצורה של הציפוי.

לכמה זמן הציפוי מחזיק מעמד? האם נדרש לחזור על הפעולה?

ציפוי חרסינה מחזיק לשנים רבות, אולם מצריך תשומת לב מסויימת. היות והציפוי נתמך אך ורק באמצעות הדבק ואינו מקיף את השן, רצוי לא להפעיל עליו כוחות העלולים לגרום לניתוקו מהשן (למשל: נגיסה במאכלים קשים, כסיסת ציפורניים ועוד). במקרה של מטופלים השוחקים או מהדקים שיניים, יש להגן על הציפויים באמצעות סד שיורכב על השיניים בלילה. כמובן שיש להיזהר לא לקבל מכה ממכשירים קהים, כי חרסינה היא חומר שביר.

מה חשוב לדעת לפני שניגשים להליך?

כלל חשוב בנוגע לציפויי שיניים בחרסינה הוא לבחור רופא מטפל שמיומן בטיפול מסוג זה. ביצוע ציפויי חרסינה הינו טיפול הדורש אבחנה נכונה וביצוע מושלם, תוך כדי התייחסות למגבלות וזאת על מנת להביא להצלחה של הטיפול לטווח ארוך. מדובר על טיפול עדין ומסובך שדורש מיומנות, ידע וניסיון. היות והתמחות בשיקום הפה כוללת בתוכה את כל נושא האסתטיקה הדנטלית, תוך כדי הבנת המצב והתהליכים המתרחשים בפה - קיימת עדיפות שהרופא שבודק, מאבחן ומבצע את הציפויים, יהיה מומחה לשיקום הפה.

כמובן שרצוי לבקש לראות מקרים קודמים שהרופא ביצע ולוודא עם איזה טכנאי הוא עובד.

האם קופות החולים השונות משתתפות בעלות הטיפול?

אין השתתפות של קופות החולים או של הביטוחים הפרטיים בהליך ציפוי השיניים, מכיוון שטיפול זה מוגדר כטיפול אסתטי.