פחד מרופא שיניים ברעננה - אתם לא לבד

פחד מרופא שיניים ברעננה - אתם לא לבד

רופא שיניים ברעננה   אתם לא לבד
האם המילה "רופא שיניים" מעבירה בכם רעד? האם חשתם פרפרים בבטן לפני טיפולי שיניים? - ובכן אתם לא לבד. בסקר שנערך בארץ נמצא, כי קרוב ל-50% מהאוכלוסייה סובלים מפחד מטיפולי שיניים בעוד שאחד מכל חמישה אף סובל מחרדה קשה הנקראת דנטל פוביה. לעיתים הפחד הוא מדבר מסוים כמו רעש המקדחה או זריקת ההרדמה ולעיתים הפחד נובע מתחושה כללית של חוסר אונים בכסא הטיפולים. מנעד התגובות הוא רחב החל מתגובות פיזיות לפני הטיפול ( רעד, כאבי בטן, דופק מואץ,יובש פה) ועד הימנעות מוחלטת מהטיפול עצמו. מדוע אנו פוחדים? לעיתים הסיבה לכך היא התנסות אישית חד פעמית בעבר, אשר הייתה כרוכה בחוויה לא נעימה כמו כאב, יחס רופאי או טיפול כנגד רצוננו ( בעיקר בילדים), ולעיתים מדובר בחוויות של אחרים, שהעבירו אותם אלינו. לכל אלה יש להוסיף את אישיותו של המטופל, יחסם של רופאי שיניים ותחושת חוסר האונים בזמן שכיבה בכסא הטיפולים בעוד הרופא מתעסק בפינו.
לשמחתנו, רפואת השיניים המודרנית מציעה לנו מספר פתרונות , אשר יכולים להקל על החוויה וליצור חוויה מתקנת.

הנה מספר עצות ושיטת שימושיות:
1. העצה הטובה ביותר היא: חפשו לכם רופא שיניים עדין, מתחשב, אשר יהיה מודע למצוקותיכם.
שאלו חברים ומכרים לגבי אדיבותו של הרופא שיניים והצוות. בקרו במרפאה בטרם יכאבו לכם השיניים, ביקור רגוע יאפשר לכם לבדוק טוב יותר את התאמת המרפאה לכם. שאלו שאלות, התענינו במכשור, זכרו הידוע פחות מאיים.

2. הרדמה מקומית באמצעות WAND – אחד הפחדים המאיימים ביותר זה הפחד מהזריקה. באמצעות מכשיר ה-WAND ניתן לבצע הרדמה מקומית כתוך מרפאת שיניים כמעט ללא כאב בכלל. יתרונו של ה WAND הוא בכך שקצב ההזרקה איטי מאוד ולכן קיים פחות כאב במהלך ההרדמה. כמו כן קצה המכשיר הוא דק ועדין ביחס למזרק רגיל. בדרך כלל כאשר מטפלים בשיניים בלסת התחתונה נהוג להרדים אזור נרחב הכולל גם את השפה התחתונה והלשון, "מטה הקסם" הזה מאפשר לנו להרדים רק את השן המטופלת ובכך מונעים את אותן תחושות בלתי נעימות.

3. גז צחוק – זו תערובת של תחמוצת החנקן וחמצן המוזרמת באמצעות מסכה קטנה לאף המטופל לאורך כל הטיפול. הרופא שולט על היחס בין שני הגזים - ככל שעולה ריכוז גז הצחוק בגוף יש אפקטים של רגיעה, נינוחות, תחושת היי ואפילו אנלגזיה - תחושה נוגדת כאבים. את הגז מקבלים בשאיפה ותחילת ההשפעה, כמו גם סיומה, הן מהירות. הגז הזה מומלץ לכל קהלי היעד, במיוחד לאנשים עם לחץ דם גבוה או מחלות לב. לגז אין תופעות לוואי והוא לא מזיק לסביבה. משתמשים בו בחדרי לידה ובאמבולנסים של טיפול נמרץ. חשוב לזכור כי במהלך השימוש בגז הצחוק המטופל נמצא בהכרה מלאה ולכן בשליטה מלאה, אולם ננוח ורגוע . לפני השימוש בגז צחוק יש צורך להגיע בצום של 3 שעות לפחות מכיוון שיתכן ותחושו בחילה קלה אולם היא חולפת. הטיפול בגז צחוק לא מומלץ לנשים בהריון ולחולים במחלות ראה חסימתיות.

4. סדציה בשונה מהרדמה כללית שבה המטופל אינו מגיב ומנותק לחלוטין מהמתרחש סביבו, סדציה היא ערפול חושים וטשטוש הנעשה ברמות שונות וניתן להמשיכו עד להרדמה כללית. סדציה עמוקה היא שלב מקדים להרדמה כללית במהלכה החולה ישן, אך ניתן להעירו באמצעות גירוי מתאים. בביצוע סדציה במסגרת רפואת שיניים נדרשת מיומנות גבוהה ביותר ומעקב אחרי מערכות הלב והנשימה. טיפול שכזה יכול להיעשות רק ע"י רופא מרדים בהכשרתו כנלווה לרופא שיניים המבצע את טיפולי השיניים הנדרשים. חלק מרופאי השיניים עברו הכשרה ומורשים לבצע סדציה, אך כדי להבטיח טיפול גם במצבי חירום יש צורך בשני רופאים ובאחות או סייעת.
אדם המעוניין לבצע טיפול שיניים בהרדמה כללית או בסדציה יופנה לרופא המרדים לתחקיר מקיף על בריאותו ועל הסיכונים הרפואיים, שכן הרופא אחראי על תפקוד מערכת הגוף בזמן הניתוח עד להתעוררות.
בזמן הטיפול בסדציה המטופל שוכב שלו ונינוח ומאפשר לרופא השיניים לבצע את הטיפול ללא כל הפרעה. כל העת אצבע המטופל מחוברת למוניטור מיוחד ,הבודק את רמת החמצן בגוף ואת הדופק.

5. הרדמה מלאה 
חלק מהמטופלים יכולים לעבור טיפול שיניים רק לאחר הרדמה מלאה הניתנת על ידי עירוי תרופות לתוך הוריד. בזמן לאחר הרדמה כללית אין כאבים, והאדם מתאושש תוך מספר שעות. גזי ההרדמה נספגים בשומני הגוף ובמחזור הדם, ולכן הכאבים פחותים בהשוואה לאותה פרוצדורה ללא הרדמה כללית.
אחד החסרונות בביצוע הרדמה מלאה כאשר עוסקים בשיקום אסתטי הוא חוסר שיתוף הפעולה של המטופל. בטיפולים אסתטיים קל יותר לרופא להגיע לתוצאות כאשר המטופל משתף פעולה בפתיחה, בסגירה ובהנעת הלסת והרקמות הרכות מסביב וכמובן בהבעה. בהרדמה מלאה האדם פסיבי, הרקמות הרכות נפולות, ולא ניתן באמת לשלוט על תנועות טבעיות של הלסת והרקמות הרכות.

ולסיום מספר עצות מועילות:
תארו בפני הרופא שיניים את הדאגות מפני הטיפול, לפציינט יש זכות לדעת ולהבין את הטיפול שיניים שהוא עומד לעבור. אם יש לכם תהיה לגבי תהליך מסוים – אל תתביישו לשאול! גלו מעורבות בטיפול וטלו חלק בקבלת ההחלטות. חזקו את עצמכם בעזרת הידע, וכך תפחת החרדה מפני הלא נודע. אם רעש המכשירים מטריד אתכם היעזרו במוזיקה האהובה עליכם. תעזרו בטכניקות הרפיה כמו יוגה ונשימה נכונה. זכרו כי הדרך הטובה ביותר היא רפואה מונעת, הקפידו להגיע תדיר אל רופא שיניים, אל תחכו לכאב שיניים והידרדרות המצב, קל יותר להיבדק ולגלות שאין בעיה או לטפל בבעיה קטנה בטרם הפכה לבעיה גדולה וסבוכה. ולסיום, עצה לגבי הדור הצעיר, השתדלו לא להעביר את פחדיכם אליהם, הקפידו להביאם אל מרפאת שיניים בטרם יתחילו הבעיות בכדי שהחוויה להגיע אל רופא שיניים תהיה נעימה יותר, הימנעו מלהשתמש במונחים כמו "לא לפחד", "לא כואב" "זה רק זריקה" ומי יודע אולי דרכם תעברו חוויה מתקנת