כל האמת על הלבנת שיניים

חיוך לבן ובוהק הוא משאת נפשם של רבים. חיוך יפה ולבן הוא כלי תקשורת מעולה, המעיד על האדם כמודע לערכי אסתטיקה וניקיון, וידוע כמסייע בעבודה ובזוגיות. הלבנת שיניים היא הצעד הראשון בדרך לחיוך המושלם. איך זה עובד? למי זה מתאים? כמה זמן זה מחזיק? כל השאלות וכל התשובות – לפניכם:

כיצד נקבע צבע השן מלכתחילה?

צבע השן קשור למשתנים גנטיים וסביבתיים. הקשר הגנטי ברור – השיניים בוקעות לפה בגילאים 6-12 בצבע מסויים הנקבע גנטית. מכאן ואילך ההשפעה היא סביבתית. פיגמנטים, צבעי מאכל, ניקוטין, קפאין ועוד מפגעים מצטברים על גבי השן, גורמים לצביעה חיצונית של השן, חלק מהם נספג בשן, וגורם למראה צהוב-אפרפר. זוהי הסיבה העיקרית לכך שהשיניים שלנו הולכות ומצהיבות עם השנים. צבע השיניים שלנו יהיה ללא טיפול צהוב יותר משנה לשנה.

האם ניתן למנוע את תהליך ההצהבה של השיניים?

בהחלט ניתן להאט ואף לעצור את תהליך ההצהבה של השיניים. המפתח – הסרת כתמים יעילה. בשלב ראשון מומלץ לגשת לשיננית שתבצע ניקוי מקצועי ויעיל של השיניים ותדריך אותנו בצחצוח יעיל. בנוסף הפחתת חשיפה לפיגמנטים, קפאין וניקוטין תועיל מאוד.

האם הלבנה עובדת? לכמה זמן זה מחזיק?

הלבנת שיניים מקצועית מתבססת על נגזרות של מי חמצן (פראוקסידים למיניהם). הפראוקסיד יודע לחדור את צינוריות השן, לחמצן את הפיגמנטים שנספגו בשן, ולתת שיפור מיידי בגוון השן. משך הזמן שההלבנה תחזיק קשור לשיטה בה בוצעה ההלבנה, ולמאפיינים שקשורים בלקוח כגון מרקם השן (מרקם מחוספס נוטה לצבור כתמים), הרגלי צחצוח, עישון ועוד. בממוצע תחזיק תוצאת ההלבנה כשנתיים-שלוש במעשנים, ו 5-7 שנים בלא מעשנים.

האם הלבנה מחלישה את חומר השן?

הלבנת שיניים מאושרת לשימוש ע"י ה-FDA מזה למעלה מ-20 שנה. מחקרים הראו שההרכב המינרלי של השן לפני הלבנה ושבוע אחרי הלבנה זהה, כך שאין ירידה בתכולת הסידן של השן או החלשה כלשהי של מינרל השן.

מהן השיטות השונות להלבנת שיניים? מהם יתרונותיה וחסרונותיה של כל שיטה?

1. הלבנה בסיסית:

חומרי הלבנה הנמכרים בבתי המרקחת בצורת לקות או מדבקות (מעין פלסטרים) יתנו שיפור קל בצבע השיניים, ומשמשים בעיקר לחיזוק ושימור תוצאות הלבנה מקצועית.

יתרונות: עלות זולה (100-400 שקלים)

חסרונות: חומר פעיל בריכוז נמוך מאוד, תיתכן רגישות עקב דלף חומר הלבנה לחניכיים, יעילות נמוכה, כדאי להיוועץ עם רופא השיניים כדי למנוע "תאונות הלבנה" (ראה בהמשך)

2. הלבנה ביתית בשיטת הסדים האישיים:

העתק של השיניים בשתי הלסתות נלקח, נשלח למעבדת השיניים, ומתקבלים סדים המותאמים אישית לשיני הלקוח. עם הקיט מקבל הלקוח מספר מזרקים עם החומר הפעיל (בדרך כלל קרבמיד פראוקסיד בריכוזים של 10, 15 או 20%). החומר מגיע כג'ל, אותו יש למרוח בצורה מדוייקת בתוך הסד, ולהניח על גבי השיניים כשעה מידי יום במשך כשבועיים.

עלות ממוצעת: 1500-2500 ש"ח לכל הפה

יתרונות: שיפור ניכר בגוון השן, תוצאה הדרגתית הניתנת לשליטה, מספר ריכוזי חומר המאפשרים שליטה בקצב ההלבנה, ניתן להשתמש בסדים להלבנה חוזרת מידי מספר שנים.

חסרונות: דורש שיתוף פעולה ומיומנות רבה מהלקוח, קבלת תוצאה איטית, נטייה לרגישות בשיניים ובחניכיים עקב דלף הג'ל המלבין לכיוון החניכיים.

3. הלבנה מקצועית במרפאה בלייזר או בעזרת אור מקוטב (LED):

מתבצעת במרפאה. בשלב ראשון מונחת שכבת הגנה על החניכיים המונעת דלף. החומר הפעיל בריכוז של כ-35% מונח על גבי השיניים, ומנורת הלייזר או ה-LED מוקרנת עליו ומשפעלת אותו. טכנולוגית האור המקוטב (LED) נחשבת כחדישה יותר ויעילה מהלייזר שיוצא בהדרגה משימוש. התוצאות מיידיות – כל "סט" של הלבנה אורך כ- 8 דקות, ובממוצע יש צורך ב-2-4 "סטים" כאלו.

עלות ממוצעת: 1500-2500 ש"ח לכל הפה

יתרונות: תוצאות מיידיות שאינן דורשות שיתוף פעולה ומיומנות כלשהי מהלקוח, ניתן לבצע הלבנה סלקטיבית של חלק מהשיניים במקרים בהם צבע השיניים איננו אחיד (לדוגמא – ניתן להלבין רק את הניבים שנוטים לצבע צהוב-אפרפר), ניתן לשלב עם הלבנה בייתי בשיטת הסדים האישיים לתוצאות מרשימות במיוחד.

חסרונות: דלף של החומר לכיוון החניכיים עלול לגרום לפצע בחניכיים (כמו כווית פיצה רותחת), לעיתים מתקבלת רגישות בשיניים למשך 24-48 שעות.

האם משחת שיניים להלבנה עובדת? האם כדאי להשתמש בה?

משחת שיניים להלבנה אינה מסוגלת להבהיר את השיניים כלל. פעולת המשחה להלבנה הינה במנגנון של הסרת כתמים ופיגמנטים בלבד. אין מדובר בתהליך כימי אלא מכני בלבד: גודל החלקיקים במשחה להלבנה גדול יותר מבמשחה רגילה, ולכן היא מסירה כתמים ביעילות גבוהה יותר. לפעולה זו יתרון בעיקר אצל מעשנים לכן חלק מהחברות מיתגו את המשחה כ"משחה למעשנים". חסרון גדול של המשחות להלבנה השונות הוא שהן גורמות לשחיקה גדולה הרבה יותר של פני שטח האמייל ולנסיגת חניכיים בעקבות הלחץ המכני המופעל על החניכיים והשן (כמו בפילינג גס של העור) יחסית למשחה רגילה.

המלצה חשובה:

לא להשתמש במשחה להלבנה באופן יום יומי. שימוש פעמיים בשבוע יפחית את צבירת הכתמים וספיגתם בשן, בלי לגרום לשחיקת השיניים ונסיגת חניכיים.

מה לגבי לעיסת מסטיק? האם זה עוזר להלבנה?

לעיסת מסטיק מגבירה את זרימת הרוק בפה, מנקה אותו, ומפחיתה הצטברות כתמים על גבי השיניים. היעילות גבוהה יותר כשזה מתבצע מייד לאחר אכילה או עישון. מומלץ לא להגזים בלעיסת מסטיקים – לצד הגברת הריור, ללעיסת מסטיק השפעות מזיקות ביותר, בעיקר על מפרקי הלסת ועל שרידות שחזורים שונים בפה כגון סתימות נרחבות וכתרים.

מהם הסיכונים והבעיות הקשורים בהלבנה? מהן "תאונות הלבנה"

הסיבוך העיקרי הקשור בהלבנה הוא קבלת תוצאה חלשה ו/או שאינה אסתטית. כך למשל במקרים בהם ננסה לבצע הלבנה על שיניים מוכתמות (יש להסיר את הכתמים באופן מקצועי לפני פעולת ההלבנה) או במקרים בהם קיימים שחזורים כגון סתימות ישנות ו/או כתרים בשיניים קדמיות, עליהם כמובן ההלבנה לא תעבוד.
סיבוכים נוספים קשורים בדליפת חומר ההלבנה לחניכיים. נובע בעיקר משימוש ביתי לא נכון, ויגרום לרגישות וכאבים בחניכיים עד כדי כוויה המזכירה "כווית פיצה רותחת". במקרים חריגים של שימוש בחומרים במינון לא נכון בצורה אגרסיבית וללא פיקוח יתכן נזק גם למוך השן, רגישות בצווארי השיניים שעשויה להימשך מספר ימים. חשוב ביותר להיוועץ עם רופא שיניים מיומן לפני ביצוע הלבנה, על מנת להבטיח קבלת תוצאה מתאימה, וללא תופעות לוואי.

5 טיפים לשמירה על שיניים לבנות:

צמצום עישון וצריכת משקאות צבעוניים כגון קפה או תה
שימוש במשחה להלבנת שיניים עד פעמיים בשבוע.
ביקור קבוע אצל השיננית כל חצי שנה.