מי לא רוצה שיניים לבנות וחיוך מושלם???

למעשנים שבינינו העניין רגיש יותר.כתמי הניקוטין מהר מאוד הופכים את השיניים לצהובות,מקלים על החיידקים ליצור פלאק ואבנית ומונעים מהמעשנים מלחייך בפה מלא.
האופציה האידיאלית היא להפסיק לעשן,דבר שללא ספק ישפר גם את הבריאות והיופי.
המעשנים חשופים למחלות חניכיים,דלקות ,נסיגת חניכיים ואיבוד עצם ואף איבוד שיניים.
על מנת להתחיל את הטיפול יש לבקר אצל רופא השיניים לבדיקה ולטיפול שיניים במקרה ויש נזק
אשר נגרם ע"י העישון.

השלב הבא הוא ניקוי שיניים ע"י שיננית להסרת אבנית וכתמי הניקוטין.
השלב השלישי הוא חזרה לרופא השיניים לצורת הלבנתם.
הלבנת שיניים אצל מעשנים לוקחת זמן ארוך יותר ולכן מומלץ לעבור הלבנת שיניים פעמיים בשנה
בכדי שיוכלו להופיע בין אנשים ושוב לחייך בשמחה ובפה מלא עם שיניים לבנות,יפות ובריאות!

אביזרים לשמירה על פה בריא  

קיים מגוון גדול ביותר של אביזרי צחצוח וניקוי שיניים, ולא אחת אנו עומדים אובדי עצות מול המדפים בפארמים השונים. אנסה לעזור לכם מנסיוני בבחירת האביזר המתאים.

משחת שיניים:

מה שחשוב בצחצוח שיניים הוא טכניקת הצחצוח ולא בהכרח המשחה. המשחה נועדה להנעים את פעולת הצחצוח, ולכן היא קיימת בטעמים ובריחות שונים. מכאן שגם צחצוח ללא משחה יכול להיות יעיל, אך פחות נעים. כאשר אנו בוחרים משחה,חשוב שהמשחה תכיל פלואוריד, שידוע כמגן על ציפוי השן (האמייל) ושתהיה בעלת מקדם שחיקה נמוך. רוב המשחות מכילות פלואוריד, והמינון המומלץ משתנה בהתאם לגיל.
יש לשים מעט משחה בין הסיבים ולא כמות גדולה, גם אם יש תחושה של ניקיון טוב יותר. רוב משחות השיניים מכילות פלואוריד אשר הוכח כיעיל במניעת עששת. הן מכילות כ 1100ppm של פלואורידים
(כ-1,100 חלקי מיליון יחידות של המינרל).לאחר הצחצוח אנו שוטפים את הפה, ואז החלק שנשאר בפה נספג בריריות ובלשון ,ומשתחרר באיטיות שעות אחר כך. כאשר אנו מצחצחים בערב לפני השינה, החומרים המשתחררים בפה מגנים על האמייל בזמן שפעילות הרוק בפה מועטה יותר.

החומרים המאושרים ע"י משרד הבריאות:

סודיום פלואוריד
סודיום מונופלואורפוספט
סטאנוס פלואוריד
אמין פלואוריד

רוב המשחות מכילות סודיום מונופלואורפוספט בשילוב סודיום פלואוריד אשר הוכחו כיעילים במניעת עששת.

קיימות גם משחות שיניים על בסיס טבעי או כאלו בעלות ערך רפואי והן נושאות חומרים פעילים הנחוצים לבריאות החניכיים. כמו כן ישנן משחות שנועדו לטיפול בשיניים רגישות או בדלקת חניכיים. במקרים כאלה רופא השיניים ייתן המלצה ספציפית.

משחת שיניים המכילה מרכיבים פעילים ממקור טבעי: פרדונטקס . המשחה מכילה תמציות צמחים ומינרלים, והיא בעלת טעם מלוח בשל המרכיבים סודיום ביקרבונט וארומה של מנטה שנמצאים בה. זוהי המשחה המועדפת עליי באופן אישי. היא נמצאת בצורת ג'ל או משחה, בלי או עם פלואוריד.

לשיניים רגישות ולטיפול יומיומי: משחת קולגייט sensitive מכילה potassium citrate ,והיא מסייעת להפחתת רגישות בשיניים בנוסף לפלואוריד.

משחת סנסודיין (dual care) מכילה סודיום פלואוריד (מגן מפני עששת), טריקלוסן (חומר אנטי בקטריאלי המונע התפתחות פלאק) ופוטסיום כלוריד (חוסם הולכה עצבית ומונע כאב) היא מומלצת מאוד על-ידי השינניות במרפאתנו.

משחות לילדים: לילדים ולתינוקות מומלץ להשתמש במשחות שאינן מכילות פלואור באחוזים גבוהים (כמו במשחות של מבוגרים) מכיוון שילדים נוטים לבלוע תוך כדי צחצוח חלק מהמשחה. דבר זה עלול לגרום להרעלת פלואור. משחת השיניים אלמקס ,למשל, מכילה אמין פלואוריד במינון מותאם ובטיחותי לילדים.

שטיפות פה למניעה ורענון מומלצות לטיפול משלים לאחר הצחצוח.

משחות השיניים המפורסמות כמלבינות: משחות אלו הן בעלות מקדם שחיקה גבוה, ולכן הן פוגעות באמייל ומחריפות את הרגישות.

בארץ נמכרות בכל שנה כ-13 מליון משחות שיניים כאשר השוק מתחלק (עפ"י הסופרפארם) בין המשחות הבאות:

קולגייט 38%
אקווהפרש 28%
פרדונטקס 6%
מרידול 5%
סנסודיין 4%
אורביטול 3%
אלמקס 3%

מברשת שיניים:

מברשות השיניים בבתי המרקחת מאופיינות בדרך-כלל בשלושה גדלים: 30 לשיניים קטנות, 35 לשיניים בינוניות ו-40 לשיניים גדולות. כמו-כן הן מאופיינות בשלוש דרגות קושי. מברשות השיניים הנמכרות ביותר הן אלו שגודלן 35 בעלות ראש קטן עד בינוני, המורכבות משלוש עד ארבע שורות של זיפים המעוגלים בקצותיהם, עשויים ניילון ורכים יחסית והן בעלות ידית נוחה לאחיזה.

חשוב שמברשת השיניים תהיה בעלת סיבי ניילון ישרים, מעוגלים ורכים. על הידית להיות ארוכה ונוחה לאחיזה. ראש המברשת צריך להיות באורך 3-2 שיניים. החלפת מברשת נעשית כל שלושה חודשים או כאשר סיביה שחוקים , מכופפים ומרוטים. חשוב להימנע ממברשת קשה מדי וגדולה מדי.

מומלצים:

Butler 311
Paro s27l
Sensodyne gentle
Oral b 30 indicator

מברשת חשמלית :

לא הוכח שהיא יעילה יותר מצחצוח ידני, אך במקרים מסוימים היא עשויה להקל. קיימות בשוק מברשות חשמליות במגוון סוגים, גדלים ואיכויות. הטובות הן אלו המבצעות תנועות בכמה מישורים ולא רק מסתובבות. קיימות מברשות חשמליות, המופעלות באמצעות סוללה, והן נטענות ומשולבות. מניסיוני קיימת יעילות רבה יותר במברשת החשמלית שפועלת על עיקרון של תנודות סיבוביות בכיוון אחד ואחר כך בכיוון השני, בנוסף לרטט בתדירות גבוהה. איכות הצחצוח נקבעת ע"פ המברשת ועל-ידי המפעיל, כך שאם לא מצחצחים נכון אזי אין חשיבות לסוג המברשת.המברשת החשמלית אצל ילדים היא אידיאלית במקרים של מוגבלויות פיזיות ונפשיות. מחקר באנגליה מצא הבדל משמעותי בכמות החיידקים אצל ילדים המשתמשים במברשת חשמלית במשך חודש לעומת אלו המשתמשים במברשות רגילות.

מומלצות:

Braun – Oral B - מהמשולבות היקרות.
Colgate - מהזולות.
מברשת שיניים ידנית הפועלת באמצעות סוללה חד פעמית – Oral B Pulsar
מברשת השיניים הזו התגלתה כיעילה ביותר מהמברשת הידנית הרגילה. סיבי המברשת רכים וגמישים ובחברה מסבירים כי הם עשויים מיקרופולס, בעלי כריות גומי וחודרים בין השיניים ב"פעימות ממוקדות וארוכות" המותאמות לקו השיניים והחניכיים. כמו כן, למברשת ראש מפוצל המאפשר כיסוי שטח גדול יותר והתאמה טובה יותר למבנה השיניים והחניכיים. מתברר כי הצחצוח יעיל ויסודי, המברשת נוחה מאוד לאחיזה ומאפשרת הגעה לכל חלל הפה. המברשת מופעלת בעזרת סוללת דורסל שלה AAA שלה אורך חיים של שלושה חודשים. וארך חיי הסוללה מהווה תזכורת להחלפת מברשת השיניים כל שלושה חודשים, כפי שממליצים רופאי השיניים. מחיר המברשת: 35 ש"ח.

מי פה וג'ל

אומנם החברות המייצרות מי פה מבטיחות פה בלי חורים, שיניים לבנות, וחניכיים בריאות אך זה עדיין בגדר חלום. קיימות תמיסות רפואיות, אשר בשימוש לאורך זמן צובעות את השיניים ופוגעות בחוש הטעם, והן מיועדות לשימושים ספציפיים לאחר ניתוחים. כך שתמיד כדאי להיוועץ ברופא השיניים באשר לסוג המומלץ. קיימים סוגים שונים, רצוי שהבחירה תעשה ע"י הרופא, כיוון שחומרים מסוימים הם רפואיים, חלקם אף צובעים את השיניים או מכתימים אותם בעת השימוש או לאחר צחצוח.

קיימות שטיפות פה רבות הנמכרות ללא מרשם בפארמים למיניהם. ברוב המקרים השטיפות מכילות 0.05 סודיום פלואוריד והן הוכחו כיכולות למנוע עששת בנוסף לשמירה על ההיגיינה ועל הרגשת הרעננות בפה. הפלואוריד נשאר בריכוז מסוים ברוק ועשוי להגן מפני עששת, בייחוד אצל ילדים ומבוגרים אשר אינם מקבלים פלואור דרך המים.

מוצר חדש של חברת אלמקס לשיניים רגישות: מכיל אמין פלואוריד אורגאני לטיפול בעששת ופולימר הידרוג'ל לאיטום וציפוי הדנטין החשוף בצוואר השן.

Corsodyl לשימוש רפואי
Tarodent לשימוש רפואי
Corsodyl gel לשימוש רפואי
Clorhexidina lacer gel לשימוש רפואי
Medident

ג'ל נגד רגישות:

קיימים סוגים שונים של ג'לים למריחה לבעלי רגישות בשיניים. כאשר קיימת רגישות ואין כל סימן לחורים או לבעיה רפואית אחרת, מומלץ למרוח על השיניים הרגישות ג'ל פעם בשבוע לפני השינה לאחר הצחצוח ולא לשטוף לאחר מכן. אם הרגישות אינה עוברת יש לפנות לרופא.

מנקה לשון (הקרוי גם מגרפה ללשון): 

זהו כלי יעיל מאוד בשמירה על הגיינת הפה ובמניעה של ריחות לא נעימים. שכבת החיידקים המצטברת על הלשון מאיצה את העששת, גורמת לריח רע מהפה ומשבשת את חוש הטעם. קיימים בשוק מספר מכשירים העשויים פלסטיק יצוק. המכשיר בעל ראש אלכסוני וזיפי ניקוי דו צדדיים, והוא זול ויעיל מאוד (מחירו כ 20 ₪)

קיימת גם ידית פלסטיק שעליה מותקנת שורת זיפים להברשת הלשון. היא מזכירה מגרפה. פעם ביום לפני השינה "מגרפים" את בסיס הלשון. מבט קצר על הזיפים ישכנע אתכם להמשיך בפעולה גם למחרת ...

simosron13s.jpg
Dentek tongue cleaner

Tongue brush

טיפול חדשני  - מניקור לשון

טיפול חדשני במהלכו בשלב הראשון נעשה אבחון לאוויר חלל הפה ולאיתור כמות החיידקים הפעילה הגורמת להיווצרות הריח הרע. בהמשך נלקחת דוגמית מחלל הפה ונבחנים סוגי החיידקים השונים, באמצעות וידאו מיקרוסקופי. שיאו של התהליך הוא ניקוי יסודי של המוקדים שאותרו בפה כקרקע פוריה לחיידקים, כולל מניקור לשון.

קסמי שיניים דנטליים

השימוש בקיסם נועד לנקות את האזורים שבין השיניים והוא משלים את פעולת המברשת. צחצוח שיניים ללא שימוש בקיסם או בחוט אינו צחצוח מושלם, משום שמברשת השיניים אינה מסוגלת להגיע לאזורים שבין השיניים ולהוציא שאריות אוכל וחיידקים שמצטברים שם. השימוש בקיסם עוזר בסילוק רובד חיידקים אשר מצטבר בין השיניים ובמקומות שמברשת השיניים אינה יכולה להגיע אליהם.

הכוונה לקיסמים המיועדים לשימוש דנטאלי, וצורתם מתאימה לצורת הרווח שבין השיניים. הקסמים העגולים שאנו מקבלים במסעדות, אינם מתאימים לצורת הרווח ולעיתים אף פוצעים ומזיקים. קיימים גדלים שונים של קיסמים, צרים או רחבים,מעץ או מפלסטיק, בעלי מבריש או בלי,ספוגים בפלואור או לא בעלי ריח או בלי.

המומלצים שלנו:

Stim-u-dent
Interdens
Paro

קיסם מים חשמלי
"water pick"הוא מכשיר חשמלי אשר בקצהו ידית, שמוציאה סילון מים שאותו מעבירים לאורך קו החניכיים ובין השיניים. סילון המים מסלק את רובד החיידקים שמצטבר על השיניים. קיים גם מכשיר "oxiget" המתיז מים המכילים בועות אויר, ולדעתי, הוא מעולה לאנשים אשר בפיהם שתלים או גשרים.

אצל מתרפאים עם גשרים, שתלים ו\או שיקומים משולבים ניקוי עם "קיסם מים" משפר
במידה ניכרת את ההגיינה ומאריך את חיי השיקום.
עלות המכשיר נעה בין 400ש"ח למכשיר פשוט לבין כ-800ש"ח למכשיר משוכלל.

חוט דנטלי

מיועד לניקוי והוצאת שאריות מזון בין השיניים, אך לדעתי השימוש בו מצריך מיומנות מסוימת של הפקת התועלת המרבית בניקוי .

קיימים סוגים רבים של חוטים: רגילים, בעלי שעווה, ללא שעווה, ממשי, מניילון, עשויים כסרטים דנטאליים ובעלי שערות. אצל אנשים בעלי שיניים צפופות מאוד, השעווה אינה יעילה, כיוון שהיא תישאר בין השיניים.

המומלצים:

Dental floss
Perio tape
Super floss זהו חוט המכיל מבריש והוא מיועד לניקוי מתחת לגשרים.

מברשות "פרוקסה ברש" לניקוי בין השיניים:
הן מיועדות לשימוש כאשר יש מרווחים גדולים בין השיניים. המברשת שנראית כמו ספירלה קטנה, נכנסת למרווח בקלות ומסירה את רובד החיידקים שהצטבר.

המומלצים שלנו:

Butler proxabrush 610+614
Oral b interdental brush
אלו הן מברשות בגדלים ובצורות שונות המאפשרת את העברתן בין השיניים ואת הסרת שיירי פלאק.

עזרים לשיניים תותבות:

לעתים עם הזמן אותם השיניים אשר התאימו בעבר שהתקינו אותן, מאבדות את יציבותן, זזות בזמן דיבור וגורמות אי-נוחות רבה. ברוב המקרים רופא השיניים יכול לשפר את האחיזה של התותבת, אך במקרים רבים יש להסתייע במשחת הצמדה הפועלת בוואקום לחיך או ללסת התחתונה.

מברשת לניקוי תותבות - אלו הן מברשות מיוחדות המותאמות לצורת התותבת.

תמיסות וטבליות לניקוי תותבות - אלו הן תכשירים אורתודונטים ניידים ליצירת תותבת מחוטאת, נקייה מחיידקים ובעלת ריח נעים.

קוקידנט - זוהי משחת הצמדה ניטרלית, ללא צבעי מאכל וללא חומרי טעם וריח מלאכותיים.

קוקידנט - אלו הן 54 טבליות לניקוי וחיטוי השיניים התותבות: יש להניח את השיניים בחצי כוס מים פושרים, להוסיף טבלית אחת של קוקידנט ולהשרות בכוס למשך 15 דקות. פעולה זו שומרת על התותבת ומסירה כתמי קפה ושיירי מזון מהתותבת,גורמת להרגשת רעננות שומרת על היגיינת הפה ומסייעת במניעת דלקות וזיהומים.

הלבנת שיניים למעשנים