באיזו תדירות לבקר אצל רופא שיניים?

באופן שגרתי יש צורך להיבדק כל חצי שנה בצורה מדוקדקת ומסודרת אצל רופא שיניים. מומלץ במקרים מיוחדים, של רמת סיכון גבוהה לעששת, להיבדק אף כל שלושה חודשים בהתאם להוראות רופא השיניים המטפל. באם ישנה רגישות או כאבים יש לפנות לרופא השיניים קודם לכן.

בביקור שגרתי רופא שיניים ישאל על מצבכם הבריאותי וההיסטוריה הרפואית שלכם. לאחר מכן, יערוך רופא השיניים בדיקת ראש צוואר שגרתית בנוסף לבדיקה של רקמות הפה והשיניים ויבוצעו מספר צילומים בהתאם לנדרש. במסגרת הבדיקה מוערכת ההיגיינה האוראלית שלכם.

כלל הזהב הראשון הוא שמירה על הגיינת פה המסייעת במניעה של שתי המחלות הנפוצות ביותר: עששת ומחלת חניכיים. פעולת הניקוי הבסיסית של הפה היא צחצוח שיניים. צחצוח נכון יכול להסיר שאריות מזון ורובד דנטלי – מצבור שקוף ודביק של חיידקים ושיירי מזון אשר נדבק לשיניים וביניהם. אם לא מסירים את הרובד הדנטלי מדי יום, הרובד סופח מינרלים מהרוק ומהמזון, ותוך מספר שבועות הוא יתקשה ויהפוך לאבנית, שהיא רובד שהסתייד, ורק רופא שיניים או שיננית יוכלו להסירו. אם לא מסירים את האבנית, הדבר יביא לגירוי החניכיים ובהמשך עלולה להתפתח דלקת חניכיים. הרובד, המלא במיליארדי חיידקים, הוא הגורם המרכזי לעששת, שהיא למעשה "חורים בשיניים".

עששת היא מחלה זיהומית ומידבקת הפוגעת ב-99 אחוז מהאוכלוסייה. כאשר סביבת השיניים עשירה בנוכחות של פחמימות, ובמיוחד סוכרים, חיידקים מסוימים הנמצאים בפה, ובעיקר ברובד הדנטלי, מפרישים חומצות המביאות ליציאת סידן מהשן. בדרך זו זגוגית השן נמסה ונוצר "חור". בשלב השני, החיידקים חודרים אל תוך שכבת השן ומעכלים אותן עד שהם מגיעים למוך השן (עצב השן). אז נוצרת דלקת המחייבת טיפול שורש. בנוסף פוגעים החיידקים גם בחניכיים ובשאר הרקמות התומכות בשן.

אמצעים נוספים שמסייעים בשמירה על הגיינת הפה: חוט דנטלי לניקוי בין השיניים (זה המצופה בשעווה נוח יותר לשימוש במקרים בהם קיימים צפיפות שיניים, סתימות וכתרים. בשאר המקרים החוט שאינו מצופה יעיל יותר), קיסמים דנטליים (לא לילדים מתחת לגיל חמש), ביקור תקופתי אצל שיננית לניקוי אבנית ובדיקות אצל רופא השיניים.