איך מטפלים בריח רע מהפה

כרבע מהאוכלוסייה סובלים מריח רע מהפה, אבל הבעיה לא נובעת בהכרח מהיגיינה לקויה, אלא דווקא מחיידקים בלשון ומאכילת מזונות מסוימים בשעות לא סדירות

באשת פה, או בעברית פשוטה ריח רע, היא בעיה לא נעימה, במיוחד לפני דייט או לפני ראיון עבודה חשוב. לפי הערכות, זוהי הסיבה השלישית לפנייה לרופאי שיניים, אחרי עששת ודלקת חניכיים. לפי הערכות, כרבע מהאוכלוסייה סובל מבעיה זו. ב-85%-90% מהמקרים הבעיה היא אכן בפה, אך רופאי השיניים אינם בהכרח הכתובת.

הרופאים יכולים לבדוק סתימות וכתרים לקויים, תותבות לא נקיות או דלקות חניכיים, אשר עשויים לגרום לבעיה. אך הפרופסור למיקרוביולוגיה מל רוזנברג, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, טוען כי "בכ-70% המקרים, הריח נובע מהלשון". לדבריו, חיידקים היושבים על החלק האחורי של הלשון מפרקים נזלת המצטברת שם, שאריות מזון ותאי אפיתל שנשרו, ויוצרים בתהליך גזים נדיפים בעלי ריח עז.

אז מה עושים? פרופ' רוזנברג, איש מלא הומור, מומחה בתחום שחוקר את הנושא כבר יותר מ-25 שנים ונחשב למומחה עולמי בתחום, טוען כי תחזוקה קבועה היא אמצעי המניעה הראשון במעלה: הקפדה על היגיינת הפה (צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי), שתייה מרובה של מים ובדיקות תקופתיות על ידי רופא שיניים ושיננית. חשובה גם הימנעות מגורמי סיכון כגון עישון, אלכוהול ומצבי לחץ.

לדבריו, שימוש בשטיפת פה עשויה לשפר את המצב ובלבד שהיא נטולת אלכוהול. "אלכוהול הורג חיידקים מסוימים, ולאחרים מספק קרקע גידול מצוינת", הוא אומר. בשימוש נכון במי פה מנערים את הבקבוק, שוטפים היטב בין השיניים ומגרגרים בראש מוטה לאחור. כדי לא לפגוע ביעילות הטיפול, יש להימנע משטיפת פה מיד לאחר צחצוח שיניים, וכן להימנע מאכילה, שתייה או שטיפת הפה במים במשך כ-30 דקות לאחר השימוש במי פה.

לשתות הרבה מים

למי שחרד מפני ריח פה לפני פגישה חשובה, ממליץ רוזנברג קודם כל להירגע ולשתות מים. "אם הפה מתייבש מרוב לחץ, זהו בהחלט גורם סיכון", הוא אומר. רוב התרסיסים אינם יעילים, לדבריו, וגם הסוכריות אינן מועילות לטווח הארוך. "לחיידקים יש חוקים אחרים", הוא צוחק.

לעומת זאת, מסטיק ללא סוכר יעיל בהחלט אם לועסים מספר דקות. יש אפילו מסטיקים מיוחדים נגד ריח. התרופה היעילה ביותר נגד ריח פה בטווח הקצר הוא ניקוי של הלשון בעומק הפה בעזרת מכשיר מיוחד. היות שרוב האנשים אינם מסוגלים לכך מפני שהדבר גורם לרפלקס הקאה, מציע רוזנברג לגרגר מי פה ולאכול "משהו מחוספס", סלט למשל. הוא מוסיף כי "הלשון מתנקה היטב על ידי אכילה. מי שאוכל ארוחת בוקר מפחית את כמות הגופרית בפה".

האם יש דרך לדעת שריח הפה של האדם נעים? עדיין לא, אך רוזנברג ועמיתיו שוקדים על פיתוח נייר לקמוס שיתן ציון. "הדרך הטובה ביותר לדעת היא לשאול מישהו קרוב", הוא מציין, ומספר על אב שהסיע את בתו לטיפול במרפאה שלו. הבת היתה דיכאונית כי חשבה שיש לה ריח פה רע, בעיה שכלל לא היתה קיימת אצלה. "אבל האבא היה ממש בואש", אומר רוזנברג, "והבת כנראה פחדה שזה עבר אליה. אמרתי לה שאין לה שום בעיה, אבל לא אמרתי לו דבר".

ב-10%-15% מהמקרים בהם ריח הפה אינו נובע מהפה עצמו, מקובל לייחס את הבעיות לחלל האף, ולדלקות שקדים וגרון. במקרים נדירים ריח הפה מיוחס לבעיות ריאה, כבד וכליות או למחלות מטבוליות.

בלי סטייקים בלילה

לרפואה הסינית יש השקפה שונה. "לאחר שלילת בעיות של היגיינת פה, רואה הרפואה הסינית את באשת הפה כבעיה של חום יתר בקיבה", מסבירה ראש ביה"ס לרפואה סינית במכללת רידמן, דליה אפרת. התסמינים כוללים נטייה לדלקות חניכיים, דימומים מהחניכיים, דלקות גרון וסינוסיטיס וריח פה לא נעים. חום בקיבה נגרם מרמות מתח גבוהות, אכילה לא מסודרת, "בעיקר נשנוש בלילה", כדבריה, תזונה מחממת אנרגטית ועישון.

לדבריה, "טיפול בדיקור מוציא חום מהקיבה וגם הפסקת אכילת מזון מחמם". מזונות מחממים אינם בהכרח במזונות המוגשים בטמפרטורה גבוהה: קולה קרה וגלידה נמנות על המזונות המחממים, ואילו תה נענע רותח דווקא מקרר את הגוף ומזרים מים לקיבה.

רוב הירקות והפירות הטריים מקררים: אבטיח, מלון, חסה ומלפפון מומלצים מאוד, אומרת אפרת. גם אורז (מכל הסוגים) עשוי לסייע, וכן שתייה מוגברת של מים. היא ממליצה גם על אצות וסויה, אך רק למי שאינם סובלים מנטייה לשלשולים והפרעות במערכת העיכול.

אכילה מסודרת חשובה מאוד, לדבריה. "רוצים חום בקיבה? תאכלו סטייקים באחת בלילה", היא אומרת. לפי הרפואה הסינית, הקיבה צריכה להתמלא ולהתרוקן, וחום מתחיל להיווצר כשהיא אינה מתרוקנת כראוי. משום כך, אין לנשנש בין הארוחות ואסור בתכלית האיסור לאכול בלילה.

עוד גורם חשוב לבעיה הוא מתח. "אם לא נפתור את החום בקיבה שקשור למתח, יפרוץ חום במקום אחר", מתריעה אפרת. בהקשר הזה עוזרות הליכות ארוכות, יוגה ומדיטציה, "ובעיקר", היא אומרת, "לפתור את הבעיות בחיים".